Co robić żeby się nie zadłużyć?

Powodów, przez które można popaść w kłopoty finansowe i związane z tym nadmierne zadłużenie się jest wiele. W pułapkę zadłużenia popaść można w szczególności wówczas, gdy nie sprawujemy kontroli nad własnym budżetem domowych.

Nie porównujemy dochodów z wydatkami i tracimy dyscyplinę związaną z konsumpcją. Chętniej wydajemy wówczas pieniądze na rzeczy, które często są nieprzydatne i niepotrzebne. W związku z tym konieczne jest sprawowanie kontroli nad własnym budżetem. Nie chodzi przy tym o restrykcyjne wyliczanie wydanego każdego grosza, a jedynie o racjonalne dysponowanie dochodami.

Przydatne przy tym jest podejmowanie przemyślanych decyzji związanych z kupnem bardziej wartościowych rzeczy. Wszelkie decyzje kredytowe powinny być podparte odpowiednią argumentacją. W takich sytuacjach za najgorszego doradcę uznaje się emocję i tak zwane życie chwilą. Dużym problemem jest również nieposiadanie jakichkolwiek oszczędności. Ze względu na to, że w życiu zdarzyć się mogą różne nieoczekiwane sytuacje wart posiadać oszczędności. Często ich brak jest argumentowany tym, że to zły czas na odkładanie pieniędzy. Zdarzyć mogą się gorsze miesiące, w których rzeczywiście nie uda się nic odłożyć. Ale warto zacząć od niewielkich kwot, które z czasem staną się miesięcznym ‘wydatkiem’ wpisanym do domowego budżetu.

Pomocne okazać mogą się przy tym banki, które oferują różnego rodzaju programy systematycznego oszczędzania lub skarbonki pozwalające na odkładanie pieniędzy podczas dokonywania codziennych wydatków. Warto również podchodzić nieco mniej optymistycznie do stanu naszych przyszłych dochodów.

Często osoby posiadające wysokie zadłużenie znalazły się w tej sytuacji ze względu na to, że nie uwzględniły ryzyka związanego ze zmianą warunków życiowych na jakie nie ma się najczęściej wpływu. Chodzi o utratę pracy, nagłą chorobę czy też rozwód lub śmierć najbliższej osoby. Uwzględnienie wszystkich wymienionych czynników może być pomocne w uniknięciu zbyt wysokiego zadłużenia się.