Jak pozbyć się komornika? Nakaz zapłaty

Jak pozbyć się komornika? Nakaz zapłaty

Jak pozbyć się komornika? Pojawienie się problemów ze spłatą długów może spowodować, że na konto bankowe wejdzie komornik. Komornik może również zająć inne składniki majątku. Jednakże w takiej sytuacji dłużnik również może podejmować działania. Jak odzyskać środki, które zajął komornik na koncie bankowym? Czy dłużnik odebrał pismo od komornika, ale wcześniej nie dostał nakazu zapłaty lub pozwu z sądu? Taka sytuacja może okazać się pomocna w pomyślnym rozwiązaniu sprawy. Podpowiemy jak się do tego zabrać.

Jak pozbyć się komornika? Etap ustalania faktów

O egzekucji można dowiedzieć się na różne sposoby. Bardzo często wiedza ta jest uzyskiwana dopiero od komornika. W takiej sytuacji dłużnik wcześniej nie otrzymuje pisma z sądu, a więc nie dostał wcześniej nakazu zapłaty ani pozwu. Pomimo tego uznać można, że sytuacja nie jest wcale taka zła. Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji powoduje, że dłużnik posiada informacje konieczne do rozpoczęcia procesu.

Pracodawca albo bank

Dłużnika – pod warunkiem, że pracuje – może dowiedzieć się o działaniach komornika od pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca dysponuje pismem, które zawiera dane komornika i inne informacje dotyczące zajęcia. W sytuacji, gdy dłużnik o sprawie dowiaduje się z banku to powinien zadzwonić na infolinie konkretnego banku w celu uzyskania informacji o komorniku. Później może on skontaktować się z komornikiem prowadzącym sprawę, który przekaże bardziej szczegółowe informacje.

Zdobycie akt

Duże znaczenie dla całej sprawy i dla jej pomyślnego zakończenia mają akta sprawy. Dlatego dłużnik powinien zdobyć akta sprawy. W sytuacji, gdy nakaz zapłaty został wydany przez sąd rejonowy albo okręgowy należy skontaktować się z sądem po to, aby zamówić do jego czytelni akta sprawy. Podczas takiej wizyty można sfotografować akta, a także wszelkie koperty i zwrotki, które są bardzo ważne dla sprawy. Pozwalają one na ustalenie adresu, na który kierowano korespondencje sprawy. Jest to element, który pozwala na zakończenie sprawy z sukcesem. Ze względu na skomplikowanie całego postępowania warto skontaktować się ze specjalistami, którzy zajmują się takimi sprawami.