Kiedy nie warto podpisywać ugody?

Kiedy nie warto podpisywać ugody? Nie zawsze podpisanie ugody z firmą windykacyjną oznacza korzyść dla dłużnika. Pomimo tego, że ugodę postrzega się jako częste rozwiązanie sytuacji pozornie bez wyjścia, to nie zawsze jest ona dobra dla dłużnika. Kiedy dłużnik nie powinien podpisywać ugody z firmą windykacyjną?

Kiedy nie warto podpisywać ugody?

Zawarcie ugody z firmą windykacyjną warto przemyśleć. Jeśli dłużnik otrzyma taką propozycję powinien szczegółowo rozważyć wszystkie za i przeciw. Poza tym warto również dokonać analizy całej swojej sytuacji, w tym również wszelkich kwestii dotyczących zadłużenia. Dłużnik powinien kierować się przede wszystkim własną sytuacją, gdyż każda sprawa jest inna. Dlatego należy do tego podejść w sposób indywidualny.

Pierwszą przesłanką co do tego, że nie warto podpisać ugody jest to, że dłużnik nie wie o istnieniu długo. Chodzi o to, że dłużnik mógł dokonać spłaty zadłużenia już wcześniej, a firma windykacyjna nie dokonała aktualizacji takich informacji. Ważne jest wówczas, aby nie dać się zastraszyć lub zmanipulować.

Czerwonym światłem do podpisania ugody może być również wartość długu. Jeśli w ugodzie wskazana została inna kwota – najczęściej zawyżona – konieczne jest jej zweryfikowanie. W pierwszej kolejności należy uzyskać informacje z czego wynika wskazana kwota. Dopiero po uzyskaniu szczegółowych informacji można zastanowić się nad podpisaniem ugody.

Często można spotkać się ze sprzedażą przez banki długów. Trafiają one wówczas do firm windykacyjnych, które chcą zawrzeć ugodę. Pomimo tego, że komornik od wielu lat prowadzi skuteczną egzekucję względem dłużnika to w niektórych przypadkach zadłużenie wcale nie maleje. Spotkać można się również ze wzrostem zadłużenia, co jest bardzo stresujące dla dłużnika. Jeśli w sytuacji odsprzedaży takiego długu firma windykacyjna zwróci się z chęcią zawarcia ugody najlepszym wyjściem jest odmowa. Za niezbędne uznaje się zasięgnięcie konsultacji z doświadczonym prawnikiem. Może się okazać, że dzięki temu dłużnik pozbędzie się całości zadłużenia.

Powyższe przykłady pokazują, że nie zawsze warto podpisywać ugodę z firmą windykacyjną. Czasami warto się wstrzymać, przeanalizować sytuację i zasięgnąć porady doświadczonych osób.